Żaluzje

Żaluzje pionowe (zwane również verticalami) składają się z dwóch podstawowych elementów: szyny z mechanizmem sterującym oraz pionowo wiszących pasków, SĄ wykonane z tkaniny, PCV, drewna lub metalu lamele na dole mają obciążniki i są połączone łańcuszkiem.

Innowacja

Połączenie pasów tkaniny z szyną sterującą okazało się bardzo trafnym rozwiązaniem, które szybko znalazło zastosowanie jako osłona modnych w nowoczesnej architekturze dużych przeszklonych powierzchni.

Wyjątkowe rozwiązania

Ogromne okna i ściany ze szkła pozwalają bowiem na stały kontakt z otoczeniem, nie dają jednak poczucia intymności i osłony przed słońcem i spojrzeniami z zewnątrz.

Dlatego żaluzje pionowe okazały się doskonałym rozwiązaniem dla modernistycznej architektury. Prosta konstrukcja, możliwość stosowania dużych wymiarów, sprawiają, że verticale to najczęściej stosowane wielkogabarytowe żaluzje wewnętrzne.

Atuty i walory

Głównym jednak ich atutem jest efekt estetyczny i możliwość regulowania dopływu światła zewnętrznego. Dostępna na rynku szeroka gama tkanin, lameli z tworzywa i aluminium zadowoli nawet najbardziej wyszukane gusta.

Verticale stosowane są również jako przegroda pomieszczeń lub jako drzwi. Istotną zaletą żaluzji pionowych, oprócz możliwości obracania lameli, jest możliwość przesuwania ich w lewą lub prawą stronę, oraz od i do środka. To czyni je wyjątkowo funkcjonalnymi i łatwymi w obsłudze.

Coraz częściej żaluzje pionowe wyposażone są w sterowanie elektryczne. Szyny można montować nie tylko w poziomie, ale również ukośnie lub ugięte.

Różne rodzaje rolet

Rolety mogą być podnoszone i opuszczane za pomocą sznurka, łańcuszka, sprężyny lub sterowane elektrycznie. Dzisiaj oprócz rozwiązań standardowych z rurą nawojową u góry, oferowane są rolety tkaninowe zwijane do dołu lub na bok.